W portugalskim błękicie

____________________________________________

w7dni PORTUGALIA            

Stanowią najbardziej charakterystyczny element portugalskiej architektury i sztuki zdobniczej. Pojawią się na ścianach kościołów, klasztorów, pałaców, dekorują fasady zwykłych domów i malutkich dworców kolejowych.  

Azulejos – ceramiczne płytki okładzinowe – choć uważane są za specyficznie portugalską formę sztuki zdobniczej, w kraju tym pojawiły się jako “produkt importowy”. Do Portugalii sprowadzono je z sąsiedniej Hiszpanii w początku XVI wieku. Obecnie to przede wszystkim Portugalia kojarzona jest z niebieskimi, glazurowanymi płytkami, pokrywającymi nawet całe fasady budynków. Nie ma przybysza, który by się nimi nie zachwycał i nie fotografował błękitnych, wielkoformatowych narodowych pejzaży, scen rodzajowych, przedstawień religijnych i historycznych. Portugalskie azulejos są do tego stopnia kojarzone z kolorem niebieskim, iż często błędnie przyjmuje się, że ich nazwa wywodzi się od słowa “azul”, czyli - “niebieski”. Tymczasem termin azulejos swoje korzenie posiada w języku arabskim, w którym “az zulayi” oznacza mały kamień. 

Dekoracje z azulejos podziwiać można w wielu miastach i miasteczkach Portugalii, jednak niewątpliwie najokazalsze ich przykłady znajdzie się w Porto i Lizbonie. Ponadto w Lizbonie, w dzielnicy Alfama, mieści się, ulokowane w XVI-wiecznym konwencie, muzeum poświęcone azulejos (Museu Nacional do Azulejos. Links://Museu Nacional do Azulejos/facebook )



Fragment dekoracji fasady Capela das Almas w Porto

____________________________________________

ZOBACZ RÓWNIEŻ              

>> BŁĘKITNI ARGONAUCI. Dobrze jest od czasu do czasu usiąść przy bohaterze. Być może tą myślą kierowali się dawni rajcy miasta, gdy wysokie oparcia majestatycznych ławek w miejskim parku przy nabrzeżu okleić nakazali płytkami, na których wymalowano sławne czyny dzielnych rybaków z Olhão.

>> HOTELIKI NA ZABYTKOWYCH DWORCACH. Ozdobione pokaźnymi, błękitnymi obrazami z azulejos, niewielkie stacyjki pod Marvão i Castelo de Vide jeszcze nie tak dawno znaczyły przystanki na kolejowej linii, łączącej Hiszpanię z Portugalią.  Wciąż służą podróżnym, choć żaden pociąg obok nich już nie przejeżdża. 

____________________________________________



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz