[wśród newsów] Rytualnie amputowane palce z malowideł jaskiniowych


Częste przedstawianie w sztuce paleolitycznej na terenie Francji i Hiszpanii odbić lub konturów dłoni, którym brakuje palców, może być znakiem rytualnych amputacji.

Archeolodzy z Simon Fraser University w Vancouver w opublikowanym w „Journal of Paleolithic Archaeology” artykule postawili tezę, iż liczne w malarstwie jaskiniowym paleolitu wizeruki dłoni bez wszystkich pięciu palców, wskazują na ich utratę w obrzędach rytualnych. Badacze powołali się m.in. na dekorację malarską Grotte de Gargas jaskini leżącej na przedgórzu francuskich Pirenejów. Spośród prezentowanych na ścianach jaskini 231 odbić dłoni, 114 z nich brakuje palców. Kanadyjscy naukowcy zakładają – opierając hipotezę na dużej liczebności, iż za amputacją nie stoją przyczyny naturalne jak np. odmrożenia, lecz że palce obcięto w ramach rytuałów. Obrzędowe amputacje stosowane mogłyby być jako rodzaj kary lub jako oznaka żałoby.

Przedstawienia dłoni bez palców w sztuce paleolitu mogą wskazywać na rytuał amputacji. Notka z Twittera z tekstem o medialnej popularności hipotezy o rytualnych amputacjach palców, uzupełniona zdjęciem malawideł naskalnych z konturami dłoni bez niektórych palców.

@SFUArchaeology/03.12.2018
____________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz