↓ Chiny w siedem dni







____________________________________________

PIERWSZY KROK        

ChińszczyznaPodróżowanie po Chinach sprawa skomplikowana? Gdzie pismo mają tak zagmatwane, wszystko wydaje się mniej zrozumiałe. Łamigłówką staje się rozkład jazdy pociągów, nie do rozszyfrowania jest plan kursowania autobusów...


____________________________________________

TRANSPORT         

Odczytać bilet kolejowy… Najłatwiej przemieszczać się po Chinach korzystając z nowoczesnej szybkiej koleji. Informacje na biletach kolejowych zapisane są częściowo w pomocniczym pinyinie, częściowo z użyciem chińskiego alfabetu. 


____________________________________________

Z ANEGDOTĄ W PLECAKU 

W kompleksie grot Longmen pod Luoyang, rzeźba Buddy Vairochana i prowadzące ku niej schody, po których schodzi kulku turystów.

Autobus 67… Czy stały za tym jakieś umowy, układy, skomplikowane stragedie, dzięki którym rozwijał się lokalny turystyczny biznes? Nie wiadomo. Autobus 67 mógłby symbolizować sprytną przedsiębiorczość lub tylko zaświadczyć o cudzoziemskim niezrozumieniu realiów.
 

____________________________________________

ZABYTKI        

Wieczorem na murach miejskich w Xi'an. Szerokie pasmo kamiennych murów zdobi szereg czerwonych lampionów, murami idą spacerowicze, wśród nich ojcem wraz z kilkuletnim synem puszczajacym latawca.

Mury Xi´an… Wniesiono je w początkach panowania dynastii Ming. Odrestaurowany ostatnimi czasy, niemal czternastokilometrowy pierścień murów obronnych Xi´an można obejść lub objechać na rowerze. Solidne, ceglane mury stanowią jeden z najokazalszych zabytków miasta.


____________________________________________ 

ZABYTKI         

Jedna z głównych ulic starówki w Pingyao z bramą miejską. Wzdłuż ulicy ciągną się tradycyjne domy o wygiętych dachach. Pod dekoracyjnymi gzymsami dachóiw wiszą czerwone lampiony. Na ulicy stoi wystawiony przed sklepiki towar. Pod bramą o dekoracyjnych, wygiętych, zielonych dachach przechodzi wiele osób.

Pingyao w prowincji Shanxi Majestatyczne mury, stare świątynie, zabytkowe bramy miejskie, tysiące tradycyjnych domów z dziedzińcem, zwanych “siheyuan” – stanowią esencję często i gęsto odwiedzanej starówki Pingyao, figurącej od roku 1997 na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.   
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz