↓ HISZPANIA w7dni: GALICIA

______________________________

MORZE i RZEKI  

Zwiedzanie Galicii, wycieczka w pogodny dzień po półwyspie O'Grove, przystanek przy plaży A Lanzada. Rozległa piaszczysta plaża, ujęta to wydmami, to zielonymi, porośniętymi wysoką trawą pagókami. Niewielkie kupki kamieni, leżące to tu, to tam przy brzegu przerywają monotonnię piasku. W tle błękitnieją wzgórza.
 
Faworyzując zwyczaje gastronomiczne. Na obiad ośmiornica, na kolację omułki i przegrzebki. Tak dzień za dniem. Postawiliśmy stopy w krainie wzburzonych fal, zielonych wzgórz, szarych mgieł, mrocznych tajemnic, lecz przede wszystkim - przede wszystkim owoców morza. Objechaliśmy półwysep O'Grove, plażowaliśmy na najlepszych z plaż, poznaliśmy pewien magiczny rytuał i zaglądnęliśmy do tej i tamtej restauracji, racząc się specjalnościami regionu - owocami morza i... białym winem.

plaże, wino i owoce morze, O'GROVE-SANXENSO-COMBARRO
____________________________________________


____________________________________________

miasteczka: COMBARRO 

Na zabytkowym placyku w starej części Combarro. Plac ujmują kamienne domy o drewnianych balkonach. W środku placyku stoi umieszczony na wysokiej kolumnie kamienny krucyfisk.
 
Combarro dzieli się na dwa. Pierwsza część - ot, zwyczajne rybackie miasteczko z przystanią. Druga część – niewielka, lecz nieprzeciętna starówka o wąskich, brukowanych uliczkach z tradycyjnymi domami z kamienia. W tej części cisną się restauracje o tarasach posadowionych nad wodami Ría de Pontevendra. Tu tłoczno jest i turystycznie i zarazem niesztampowo, i oryginalnie. Nawet ci globtroterzy, którzy zagorzale szukają miejsc poza utartymi szlakami, cieszyć się będą z wizyty w starym Combarro.
____________________________________________


____________________________________________

WYSPY CÍES 
Widok na plażę Rodos, zajmującą łukowato wygiętą mierzeję, która łączy dwie z wysp Cies. Nad plażą wznosi się wzgórze z latarnią. W tle widać górzystą sylwetkę trzeciej z wysepek.
 
Być może najpopularniejsza z atrakcji zatoki Ría de Vigo. Zamykające zatokę od zachodu, chroniące ją przed humorami Atlantyku wyspy Cíes wchodzą w skład Parku Narodowego Wysp Atlantyckich. Ten niewielki archipelag tworzą trzy wyspy. Dwie z nich: Monteagudo i Faro, łączy piaszczysta mierzeja, w której zakolu złoci się plaża Rodas, okrzyknięta przez pewien poczytny, brytyjski dziennik najpiękniejszą plażą na świecie. Korzystając z regularnie kursujących z portów w Cangas, Vigo i Baiona turystycznych statków dostać się można tylko na te dwie z wysp. Trzecia z nich - San Martiño, dostępna jest wyłącznie dla posiadaczy prywatnych jachtów, żaglówek, łódek. Jednak niezależnie od tego, jak płynie się na wyspy Cíes, by postawić stopę na chronionym lądzie, potrzebna jest internetowa rejestracja i zezwolenie, gdyż liczba odwiedzających wyspy podlega ograniczeniom.

____________________________________________

MIASTA z TERMAMI

Zwiedzając Galicię, przystanek przy termach nad rzeką Miño w Ourense. Wyłoże kamieniami obłe baseny termalne z przezroczystą wodą, w których moczy się kilka osób. Obok na trawie, na rozłożonych ręcznikach odpoczywa, siedząc lub leżąc,kilku plażowiczów. Za basenami zielenieje wstęga rzeki Miño o szybki, wartkim nurcie. Na przeciwległym brzegu rzeki gesto rosną wysokie drzewa.
 
Stolica gorących źródeł. Sto gorących źródeł tryskać ma w Ourense. Większość z nich ukryta jest na dnie tnącej miasto rzeki Miño. Lecz tych kilka, których wody wypływają na powierzchnię w samiutkim centrum starówki i nad brzegami rzeki, wystarczy, by nadać galisyjskiemu miastu walor nadzwyczajny. „As Burgas”, „A Chavasqueira”, “Muiño da Veiga”, “Outariz”, “Burgas de Canedo” - ciągnie się litania nazw termalnych kąpielisk Ourense.

termy nad rzeką Miño, OURENSE
____________________________________________

>> szlakiem term Ourense

___________________________________________

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz