↓ HISZPANIA w7dni: JAÉN



______________________________

PLAZA de la CONSTITUCIÓN         
          
zwiedzając Jaen przed fontanną garncarzy w centrum placu

Leży na skraju starówki. Przy nim zbiegają się najważniejsze ulice miasta. Fontanna w jego centrum, z przedstawieniem wielkich ceramicznych dzbanów, przypomina o sięgających wieku XI początkach placu, gdzie – tuż poza murami miejskimi – swoje warsztaty ulokowali garncarze. W wiekach XVI i XVII rozrósł się i przybrał na znaczeniu ów plac na przedmurzu, stając się gwarnym rynkiem, miejscem targów i korrid. W początkach wieku XX zbyt duży plac, zbyt prowincjonalnego Jaén podzielono na pół, wznosząc w jego centrum rządowy gmach oddziału Ministerstwa Finansów. Wschodnia fasada budynku wychodzi na dzisiejszą Plaza de la Constitución, zachodnia na Plaza de Deán Mazas. 

____________________________________________

ulica BERNABÉ SORIANO            
     
ulica Bernabe Soriano z widokiem na wieżę katedry z górskimi  szczytami w tle

Najważniejsza i najszersza ulica starówki. Biegnie prostą linią od Plaza de la Constitución ku majestetycznej katedrze, mijając popularne, pełne barów place: Plaza del Posito i Plaza de San Francisco. Kto pójdzie nią w górę, przed oczami mieć będzie widok majestatycznych katedralnych wież, rysujących się na tle kamienistych, górskich szczytów. 

____________________________________________

PLAZA del POSITO              

Cieszący się wielką popularnością niewielki placyk. Zastawiają go stoliki kawiarnianych ogródków. Dzielące go kamienne schody z ulokowaną przy nich studnią są jego cechą charakterystyczną. Jego symbolem jest ustawiona w miejscu dawnego pręgierza, zwieńczona metalowym krzyżem renesansowa, koryncka kolumna, pochodząca z dziś już nieistniejącego, żeńskiego klasztoru Santa Maria de los Ángeles. 

____________________________________________

KATEDRA      
            
wbita w gęstą zabudowę starówki wielka renesansowa katedra widziana z wysokości zamkowego wzgórza

Najcenniejszy zabytek Jaén. Obok stojącego na wzgórzu nad miastem zamku św. Katarzyny największy budynek miasta. Jego ogrom docenia się, patrząc na Jaén z wysokości zamkowego wzgórza: masywny, zwarty blok katedry góruje nad gęstą i niską, lilipucią – zdawałoby się – zabudową starówki. Katedrę w Jaén wznosić zaczęto w wieku XIII, po zdobyciu arabskiego miasta przez króla Kastylii i Leónu - Ferdynanda III. Stanęła w miejscu dawnego meczetu. Swój obecny wygląd zawdzięcza podjętej w wieku XVI przebudowie. Projekt nowej, okazałej katedry przygotował architekt Andrés de Vandelvira. Prace nad jego realizacją trwały od lat 40. XVI wieku po początek wieku XIX. 
 mapa Google ||| 
____________________________________________

  godziny otwarcia i ceny biletów wstępu - info:// katedra w Jaén 

____________________________________________

PLAZA de la MERCED                  

barokowy portal kościoła Mercedystów oraz studnia z wieku XVI

Od olbrzymiego, katedralnego placu ku niewielkiemu, zacienionemu placykowi de la Merced idzie się krętymi i wąskimi uliczkami. Ukryty w tym ulicznym gąszczu plac zdobią fasady zabytkowych budynków: renesansowego pałacu rodu Quesada Ulloa oraz barokowego kościoła Mercedystów. Tu znajduje się też jedna z – tak charakterystycznych dla Jaén, miejskich studni, zwana “Nową” (Fuente Nueva), wzniesiona w wieku XVI. 

____________________________________________

ulica ALMENDROS AGUILAR   
               
biegnąca w dół wąska, brukowana ulica z gotyką bramą w wieży dawngo kościoła

Zaczyna się przy Plaza de la Merced. Brukowana, obrośnięta wysokimi kamienicami ulica Almendros Aguilar biegnie raz w dół, raz pod górę, by osiągnąć placyk pod gotyckim kościołem św. Jana (Plaza de San Juan). Ulicę przecina w połowie jej długości tzw. Łuk św. Wawrzyńca (Arco de San Lorenzo), będący jedyną pozostałością dawnego, gotyckiego kościoła z przełomu wieków XIII i XIV. Wnętrze zachowanej wieży kryje cenną, uroczą, lecz niemal zawsze zamkniętą dla zwiedzających, kaplicę o bogatej dekoracji ze sztukaterii i azulejos.  

____________________________________________

ŁAŹNIE ARABSKIE                   

Odkryte ponownie w wieku XX. Obszerne łaźnie arabskie, wzniesione w wieku XI, znajdują się w podziemiach renesansowego pałacu, wybudowanego z polecenia Fernanda de Torres y Portugal, księcia Villardompardo i wicekróla Peru. Losy pałacu były zmienne: w wiekach XVII i XVIII służył jako bank, potem ulokowano w nim szpital dla kobiet. Dziś pełni funkcje muzealne. Obok odrestaurowanych, udostępnionych do zwiedzania łaźni arabskich, mieszczą się w nim etnograficzne muzea: Museo de Artes y Costumbres Populares, Museo Internacional de Arte Naïf.  
mapa Google |||
____________________________________________

  godziny otwarcia - info:// Centro Cultural Baños Árabes 

____________________________________________

PLAZA de la MAGDALENA            
        
niewielki plac obsadzony drzewami, z ławkami, w tle fasada kościoła z gotyckim, rzeźbionym portalem

Tutaj zaczyna się historia Jaén, tutaj rodzi się najważniejsza z miejskich legend. Zabytkowymi elementami niewielkiego, obsadzonego drzewami placyku są: gotycki kościół św. Magdaleny oraz znajdująca się naprzeciwko niego, sławna, opiewana przez niegdysiejszych kronikarzy, mocno przebudowana w wieku XIX, studnia – zwana La Fuente de La Magdalena. Plac, choć skromny w obecnym wyglądzie, ma za sobą ponad dwa tysiące lat historii. Tu znajdowało się rzymskie forum. Tu stał meczet, wzniesiony w wieku IX na rozkaz Abd ar-Rahmana II. Tutejsze źródło – przez wieki duma mieszkańców Jaén – budziło zachwyt królów, wędrowców i kronikarzy. Dziś widok chronionego wielką kratą, marmurowego basenu rodzi jedynie ciche westchnienie; bardziej oczarowuje średniowieczna legenda o mieszkającym przy nim olbrzymim jaszczurze, który skończył żywot podobnie jak smok wawelski. 

____________________________________________

PLAZA de SAN ILDEFONSO   

kościół św. Ildefonsa fasada zachodnia i fragmeny fasady północnej z renesansowym portalem

Od centralnej Plaza de la Constitución dzieli ten uroczy placyk kilka kroków. Przy nim wznosi się bazylika św. Ildefonsa. Stoi w miejscu dawnej XIII-wiecznej kaplicy, która dwa wieki później stała się miejscem cudownego maryjnego objawienia. W rozbudowywanej, przebudowywanej od wieku XV świątyni, choć pojawią się detale z różnych epok, dominują elementy z wieków XVI i XVII. Cichy, spokojny przez niemal dzień cały plac św. Ildefonsa zaczyna tętnić życiem wieczorami. Wtedy wypełniają liczne bary, posadowione przy rozpoczynających się tu wąskich ulicach wschodniego obrzeża starówki Jaén, zwanego dzielnicą św. Ildefonsa.  

____________________________________________


PUERTA del ÁNGEL                   
  
widok ze ścieżek Parku Alameda na zabytkową Bramę Anioła i barokowy klasztor klarysek, drzewa pomarańczy i palmy

Puerta del Ángel (Brama Anioła) jest jedyną zachowaną, zabytkową bramą miejską. Znajduje się na wschodnim krańcu dzielnicy św. Ildefonsa. Otwiera się na uroczy park. I park i brama XVI-wiecznie mają początki, i jedno zależne jest od drugiego: w roku 1580 z polecenia rajców wybito w drugim paśmie murów miejskich nową bramę, by połączyć miasto z zainstalowanym na przedmurzu ogrodem. Obecna brama pochodzi z wieku XVII. W tym samym stuleciu, tuż-tuż przy niej, wzniesiono klasztor Klarysek, w Jaén potocznie zwany “Las Bernardas”.

____________________________________________

ZAMEK             
            
punkt widokowy pod zamkiem z marmurowym krzyżem w tle gaje oliwne i góry

Na zamek trzeba się wspinać. Wznosi się wysoko nad miastem, na wzgórzu, poświęconym tak, jak on - św. Katarzynie. Jego początki sięgają starożytności: w III wieku p.n.e. Hannibal wznieść kazał pierwszą, tutejszą twierdzą. Potem rozbudowywali ją i przebudowywali od wieku IX po wiek XIII n.e. muzułmańscy władcy Andaluzji. W XIII wieku przeszła w ręce chrześcijańskich zdobywców – rycerzy króla Kastylii i Leónu, Ferdynanda III. Dziś zwiedzać można zamkowy dziedziniec i kaplicę św. Katarzyny, można przenocować w wybudowanym przy zamku w latach 60. XX luksusowym hotelu (Parador Nacional), można – obchodząc zamkowe mury –  z ulokowanego na skraju przepaści, opatrzonego wysokim marmurowym krzyżem, punktu widokowego spojrzeć na okolicę. A widok ten warty jest wspinaczki.  
mapa Google |||


____________________________________________


  w7dni ANDALUZJA  


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz