W krainie wodospadów i słonych rzek


w7dni HISZPANIA: kastylia LA MANCHA

Na granicy regionów Kastylii-La Manchy i Andaluzji leży dziewicza kraina kanionów, górskich rzek i posadowionych na wzgórzach małych wiosek. Nie tną jej główne i szeroki drogi, pozostaje więc miejscem poszukiwanym przez miłośników spokoju i natury.


Kaskadami rodzi się rzeka Mundo. Te zaczynające się u źródła wodospady należą do najpopularniejszych wodospadów Hiszpanii. Dwoma wysokimi kaskadami spływa rzeka Mundo. Porośnięte niskimi drzemami i krzewami skaliste ściany kanionu otaczają wodospad. Na jesieni liście drzew barwią się na żółto.


Opuszczając w Reolid krajową N-222, która łączy Albacete w La Manchy z Ubedą w Andaluzji, wjeżdża się na prowadzącą ku Salobre i Riópar wąską drogę, wijącą się zboczami kanionu. Tuż za Salobre, choć brak ostrzegawczych znaków, zachować trzeba ostrożność, gdyż szosę często przechodzą kozice górskie, licznie zamieszkujące okoliczne, kamieniste zbocza. Potem droga wije się przez las, aż do starego Riópar średniowiecznej wioski na wzgórzu z ruinami zamku i do nowego Riópar – powstałego w dolinie w wieku XVIII. A skąd ma się zaledwie kilka kilometrów do najważniejszej atrakcji okolic - jednego z najpopularniejszych wodospadów Hiszpanii.


Ścieżki i drogi nad rzeką Salobre 

W Reolid wykorzystuje się walory lecznicze i relaksacyjne okolicznych solankowych wód. Tu posadowiły się dwa balnearia, oferujące w sezonie letnim zdrowotne kąpiele. Przez Reolid płynie rzeka Salobre. Jej nazwa znaczy tyle co „solanka”. Od słonawej rzeki zwie się posadowioną nad jej brzegami, kolejną na szlaku wioskę - Salobre


Salobre znaczy tyle co "solanka". Na brzegami słonawej rzeki Salobre w wiosce o nazwie Salobre ciągnie się urocza promenada. Ujęty drewnianymi barierkami chodnik biegnie dnem zacienionego wąwozu. Wązów gęsto porostają drzewa. Zza listowia widać ściany stojących nad rzeką domów. Rzeka płynie spokojnym nurtem.
Na rzeką Salobre w wiosce Salobre

Reolid i Salobre łączą dziś dwie drogi. Nowa, porzucająca bieg rzeki, służy samochodom. Stara, biegnąca dnem wąskiego kanionu, jest dla spacerowiczów i rowerzystów. Ten trzykilometrowy szlak, przy którym na kamienistych zboczach nie trudno jest dotrzec górskie kozice, uzupełnia wygodna, pełna uroku promenada, ciągnąca się nad brzegami rzeki w Salobre. 

Miłośnicy naturalnego, tradycyjnego i swojskiego, w Salobre dodać mogą do rowerowych i spacerowych szlaków także i gastronomię. W restauracjach „Los Olivos” i „Ribera de Salobre” dominują lokalne potrawy. Przy płonącym w „Los Olivos” kominku, służącym za ruszt, w zimniejszych miesiącach, gdy przychodzi chęć na rozgrzewające kaloryczne potrawy, stoją przy ogniu tradycyjne ceramiczne naczynia, w których pichcą się powoli regionalne potrawy z fasoli lub ciecierzycy. 


Gdzie zaczyna się rzeka Mundo 

Nie solanki rozsławiają okolicę, lecz wodospad. Znajduje się kilka kilometrów na południe od wioski Riópar. Na ścianie wysokiego kanionu kaskadami rodzi się rzeka Mundo. W Riópar, wiosce, które wyrosła w XVIII wieku przy kopalniach rud cynku i których pozostałości można dziś zwiedzać, życie toczy się wokół źródła rzeki Mundo – Nacimiento del Rio Mundo. 


Przy parkingu za wioską Riopar zaczyna się malownicza ścieżka wiodąca ku wodospadom rzeki Mundo. Kamienne, ujęte drewnianą balustradą schody pną się pod górę wśród drzew i krzewów. Obok schodów niskimi kaskadami, szybko spływa rzeka Mundo.
Ścieżka wiodąca ku wodospadom rzeki Mundo

Miłośnicy wędrówek ruszyć mogą oznakowanym szlakiem do źródła rzeki już z Riópar. Większość korzysta jednak z parkingu urządzonego nie więcej niż kilometr od wodospadu. Parking mieści się na terenie parku naturalnego – Parque Natural de Calares del Río Mundo y de la Sima, więc postój na nim jest płatny i regulowany. Wiosną, gdy zdjęcia wzburzonych po deszczach i roztopach wodospadów rzeki Mundo obiegają telewizyjne stacje, przychodzi sezon na wizytę i w weekendy tworzą się przy wjeździe na parking kolejki.

Podziwianie kaskad uzupełnić warto wędrówką ku ulokowanemu tuż nad nimi, na szczycie ściany kanionu, punktowi widokowemu - Mirador de los Chorros (info:// szlak ku Mirador de los Chorros.pdf). Szlak, który rozpoczyna się przy parkingu na przełęczy Arenal przy drodze CM3204, liczy 4 kilometry (tam i z powrotem: ok. 4 godzin marszu / 8 km), w większości biegnie leśną ścieżką, jednak w połowie swej długości posiada stromy, kamienisty, choć krótki odcinek, kończący się przy platformie z widokiem na wąską doline rzeki Guadalimar i szczyty Sierra de Alcaraz. Dalej znów idzie się lasem, aż do osiągnięcia wietrznego płaskowyżu nad wysokim kanionem rzeki Mundo.


Szlak ku punktowi widokowemu zwanemu Mirador de los Chorros w większości - poza krótkim odcinkiem wspinaczki, wiedzie ścieżką i drogą przez las. Przy wydeptanym w trawie szlaku stoją niskie dęby, których kora porośnięta jest mchem, tworzącym kapę w wielu odcieniach zieleni.
Na szlaku ku punktowi widokowemu na kanion rzeki Mundo

Bieg rzeki Salobre wyznaczają pożółkłe na jesieni, smukłe korony drzew. Ich ciąg kończy się pod czerwonymi ścianami kanionu. W niego wciska się stara droga, dziś używana głównie przez spacerowczów i rowerzystów.
Jesienią w okolicach Salobre


planując podróż czytaj


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz