Surf, SUP i molo Napolena III: Capbreton i Hossegor


w7dni FRANCJA: AKWITANIA 
 
Odzielone są od siebie kanałem. Granica między nimi jest pozorna. Jedynie urzędowe tablice, ustawione przy zawieszonych nad wodą mostach, zaświadczają, że oto Capbreton zmieniło się w Hossegor. 


letnim wieczorem na drewnianym molo w Capbreton, spacerujący po molo turyści, w tle dwie latarnie znaczące wejście do portu, niebo zabarwione lekko czerwowanym światłem zachodzącego słońca
Letnim wieczorem na molo w Capbreton

Obie miejscowości wyrosły nad rozległymi atlantyckimi plażami, przy których fale upodobali sobie surferzy. Obie miejscowości przecinają rzeczki i kanały, nad którymi ciągną się parcele z przyjazną, niską - w większości willową, zabudową. Oto zasadnicze podobieństwa, lecz i różnice między bliźniaczymi miastami przydają turystycznych walorów wakacyjnemu konglomeratowi Capbreton-Hossegor.

Hossegor dzieli na pół jezioro, od którego nazwy miasto wzięło swoją nazwę. Brzegi nad jeziorem urozmaicają spokojne plażyczki. Do wnętrza laguny wdzierają się przypływami słone wody oceanu, pokonawszy łączący ją z morzem kanał. Ten chętnie użytkują pływacy i amatorzy SUP'u .

Capbreton może pochwalić się wielowiekową historią. Chlubi się zatem miejską starówkę – z wąskimi uliczkami, z uroczymi placykami, z XVI-wiecznym kościołem Saint-Nicolas. Najpopularniejszy zabytek Capbreton – jego symbol, leży jednak poza obszarem starego miasta, tuż przy nowym nadmorskim deptaku. Symbolem Capbreton jest drewniane molo, którego początki sięgają połowy wieku XIX. Wzniesiono je z okazji wizyty cesarza Napoleona III. Zawirowania historii i burze sprawiły, że potrzebowało ono kilku rekonstrukcji i renowacji. Molo zaludnia się wieczorami. Wtedy staje się osobliwą scenografią codziennego spektaklu natury – niknącego w wodach oceanu słońca. 


nad jeziorem w Hossegor: drewniana kładka dla spacerujących łącząca brzegi jeziora, w tle niewielka plaża, dalej ciągnące się wzdłuż brzegów wille wtopione w zieleń drzew
Hossegor: nad jeziorem

____________________________________________

Plaże i surferzy
Capbreton i Hossegor dysponują długimi, ciągnącymi się kilometrami plażami, które od czasu do czasu uzupełnia pasm wydm. Ze względu na fale i wiatr obie miejscowości stały się mekką surferów.

SUP na jeziorze
Miłośnicy spokojnych wód pluskać się mogą w jeziorze Hossegor (Lac d'Hossegor). Łączący jezioro z morzem kanał (Canal d'Hossegor) wykorzystują amatorzy SUP'u i pływacy.

Ścieżki rowerowe
Oba miasta przecinają rowerowe ścieżki. Przejażdżki na rowerze stanowią jedną z tutejszych, turystycznych atrakcji. Wypożyczenie dwukołowego pojazdu oferują niemal wszystkie hotele i hostele. Tłum nie zawsze wprawnych i rzadko wyrozumiałych rowerzystów, zmierzających tam i nazad po wyznaczonych na cześci chodników ścieżkach rowerowych, wielokrotnie staje się udręką spacerowiczów.

Przez Capbreton i Hossegor przebiega dalekobieżny rowerowy szlak, wiodący wzdłuż wybrzeża Atlantyku. info:// La Vélodyssée (>>etap: Léon – Capbreton – Bayonne).
____________________________________________


plac przed ratuszem wypełniony stolikami kawiarnych ogródków z wieloma zielonymi, wiklinowymi fotelami, stojącymi wokół okrągłych stolików z czerwonymi i białymi parasolami
Starówka Capbreton
 
morskie wakacje nad Atlantykiem, w pogodny dzień na rozległej plaży z plażowiczami spacerującymi brzegiem morza i z surferami przygotowującymi się do wejścia do wody
Plaża w Capbreton (Plage Central)



Brak komentarzy :

Prześlij komentarz