Świerszcz przy średniowiecznej synagodze

 w7dni PORTUGALIA: ALENTEJO

 Średniowieczne mury miejskie, zamek, brukowane i strome ulice z ciągiem starych domów o solidnych, kamiennych portalach oraz dawna wizyta José Saramago – tworzą wizytówkę Castelo de Vide.  

Castelo de Vide wzniesiono na jednym ze skalistych wzniesień gór São Mamede, 600 m n.p.m. W najwyższym punkcie miasta stoi zamek. Ku niemu pną się z wielkiego placu targowego przy ogromnym XVII-wiecznym kościele wąskie, brukowane ulice. Wśród nich najbardziej znane, najczęściej wzmiankowe są te, położone tuż-tuż przy zamkowych murach. Wchodzą w skład dawnej dzielnicy żydowskiej. Rozpoczyna się ona przy uroczym placyku z renesanową studnią, zwaną Fonta da Vila. Stąd prowadzące ku zamkowi ulice wprawdzie stają się bardziej strome, lecz i bardziej kolorowe. Pod murami pobielonych domów rosną krzewy, pod oknami wdzięczą się pelargonie, koncertuje zamknięty w drewnianej klatce świerszcz. Nim osiągnie się najwyższy punkt miasta, nim wejdzie się na mury XIII-wiecznej fortecy, mija się znajdujący się na końcu Rua da Fonte najbardziej rozreklamowany z lokalnych zabytków: XV-wieczną synagogę. W skromnym budynku o solidnym kamiennym portalu urządzono niewielkie muzeum, poświęcone odległej historii Żydów z Castelo de Vide oraz zupełnie krótkiemu i niełatwemu pobytowi w Portugalii, przybyłych z pobliskiej Kastylii w roku 1492, sefardyjskich wygnańców.   


Rua da Fonte widziana z wysokości starej synagogi

____________________________________________

PLANUJĄC PODRÓŻ              

Castelo de Vide leży na północno-wschodnim krańcu Alentejo, niedaleko granicy z Hiszpanią. Choć docierają tutaj również autobusy z Lizbony, niewątpliwie najwygodniejszym środkiem  transportu jest samochód. Na ogromnym placu (Praça de Dom Pedro V) przy kościele parafialnym Santa Maria da Devesa znajdziesz miejsce do zaparkowania. Stąd – z centrum miasteczka – rozpocząć możesz wędrówkę wąskimi uliczkami ku Fonte de Vila i dalej przez średniowieczną dzielnicę żydowską aż ku zamkowym murom. Na placu Dom Pedro V i w jego okolicach ulokowały się liczne restauracje, wśród nich: “A Confraria” (Rua de Santa Maria de Baixo), “O Miquel” (Rua Almeida Sarzedos).   

Oprócz spaceru uroczymi uliczkami, oprócz podziwiania widoków z miejskich murów, możesz zwiedzić w Castelo de Vide  m.in. starą synagogę (Rua da Fonte/ Rua da Judiaria) lub – jeśli interesujesz się zabytkami z bardzo odległej przeszłości – zahaczyć o malutkie muzeum (Centro de Interpretaçao do Megalitismo) poświęcone okolicznym megalitom.

Link:// na stronie internetowej Castelo de Vide znajdziesz dodatkowe informacje (np. kalendarz imprez czy wykaz oznakowanych szlaków dla pieszych i rowerzystów)  
  
____________________________________________



Przy Fonte da Vila
 
Widok z murów zamku w Castelo de Vide 




ZOBACZ RÓWNIEŻ              
____________________________________________

>> HOTELIKI NA ZABYTKOWYCH DWORCACH. W bukolicznej krainie tuż pod hiszpańską granicą stoją na skraju torów hoteliki. Zajmują budynki dawnych stacji kolejowych. Wciąż służą podróżnym, choć żaden pociąg obok nich już nie przejeżdża 

>> DOLMEN, MENHIR, DOLMEN. Stanowią jedną z atrakcji turystycznych północnego Alentejo. Mają około pięciu tysięcy lat. Dolmeny i menhiry “zdobią” ziemię między Castelo de Vide i Crato. 

>> TWIERDZA NA SKALE. Co gna turystów do Marvão? Atmosfera średniowiecznego miasteczka z zamkiem, murami obronnymi, wąskimi brukowanymi ulicami uzupełniona o rozległy, wspaniały widok. 

____________________________________________



2 komentarze :

  1. Nigdy nie byłam w Portugalii ale widzę, że jest piękna i bardzo chciałabym pewnego dnia zobaczyć to wszystko na żywo :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krajobrazy zielonych i wulkanicznych Azorów są wspaniałe. Wielkie plaże nad Atlantykiem (np. na Costa Vicentina) zachwycają romantyków, oraz – miłośników surfingu. Wypić wino w Porto, zjeść typowego dorsza w Lizbonie… - niezła sprawa. Dzięki coraz liczniejnym połączeniom lotniczym łatwiej i szybciej można dostać się z jednego krańca Europy na drugi. Z Polski do Lizbony i Porto latają linie low cost, a stąd – od zeszłego roku – liniami low cost (ryanair) polecieć można na leżące pośrodku Atlantyku – Azory. Cóż pozostaje więc szukać ofert i wybrać się do Portugalii. Poza tym Portugalia jest krajem, po którym podróżować nie wychodzi drogo.

      Usuń