Wspomnienie stolicy Galii Narbońskiej


w7dni FRANCJA:NARBONNE                


Antyczne źródła pisane wymieniają Narbo jako jedną z pierwszych rzymskich kolonii i jako jeden z najważniejszych portów. Archeologiczne wykopaliska potwierdzają niegdysiejsze znaczenie Narbony. I w Narbonie starożytną świetność miasta wyeksponowuje się z powodzeniem. Nie ma tu imponujących ruin amfiteatru i świątyń, lecz w pamięci tego, kto odwiedził Narbonę, pozostaje wspomnienie jej antycznej przeszłości. 


rzymska tablica z rozetą, inne tablice inskrypcyjne obok, gotyckie okno w tle
Ekspozycja Lapidarium (kościół Notre Dame de Lamourguié)

Fragmentaryczne pozostałości, pochodzące ze stolicy rzymskiej prowincji Galii Narbońskiej, zajmującej obszar dzisiejszych Langwedocji i Prowansji, prezentuje się w kilku miejscach. Pierwsze z nich - najbardziej widoczne – miejski rynek. W centrum Place de l´ Hôtel de Ville znajduje się obmurowany, ujęty mozaiką, odkryty w roku 1997 fragment Via Domitia dawnego traktu rzymskiego łączącego Italię i Hiszpanię. Drugie z nich – najważniejsze - tuż obok pierwszego. We wnętrzach wznoszącego się przy Place de l´ Hôtel de Ville pałacu arcybiskupów mieści się Muzeum Archeologiczne (Musée Archéologique). W zajmowanych przez nie salach dwóch pałacowych kondygnacji współegzystują zabytki starożytności ze średniowieczną dekoracją biskupiej siedziby. Inne muzeum - malutkie, kuriozalne – znajduje się tuż nieopodal, przy Rue Rouget de l´ Isle. W nim takie samo znaczenie mają eskponaty i miejsce eskpozycji: Horreum zajmuje bowiem wybudowane w I wieku p.n.e. tunele, służące jako magazyny. Nieco dalej – po drugiej stronie Canal de la Robine, na prawym jego brzegu, mieści się, ulokowane w gotyckim kościele Notre Dame de Lamourguier, Lapidarium (Musée lapidaire) z pokaźnym zbiorem antycznych płyt inskrypcyjnych.

____________________________________________

Jeśli zamierzasz zwiedzić kilka narbońskich muzeów, dobrą opcję stanowi zakup tzw. Ticket Pass (9 euro; ważny przez 15 dni; oferowany w każdym z tutejszych muzeów). Umożliwia on zwiedzenie wszystkich miejskich placówek muzealnych: Muzeum Archeologicznego (Musée Archéologique) oraz Muzeum Sztuki i Historii (Musée d´ Art et d´ Histoire)  - oba mieszczą się w pałacu arcybiskupów, katedralnego skarbca oraz donżonu (baszty przy pałacu arcybiskupów), Horreum i Lapidarium (Musée lapidaire), a także domu rodzinnego Charlesa Trenet (1913-2001) – kompozytora i piosenkarza. Organizując wizytę w Narbonie weź pod uwagę, że muzea otwarte są rano i po południu, i zamknięte w porze obiadu (między godziną 12 a 14).


____________________________________________








Brak komentarzy :

Prześlij komentarz