↓ w7dni HISZPANIA



[ NAJNOWSZE posty ]

____________________________________________

ATRAKCYJNE wioski HISZPANII

Gallipienzo zalicza się do najciekawszych wiosek Nawarry. Osada zachowała swą średniowieczną urbanistykę z gotyckimi kościołami, domami z surowego kamienia i wąskimi, brukowanymi ulicami, które pną się ku zamkowi. Stroma, niwelowana stopniami schodów ulica biegnie pod górę. Jej powierzchnia wyłożona jest kamieniami. Przylegające do niej mury tarasowo ukształtowanych ogrodów i posesji wystają nieśmiało spoza zieleni bujnej roślinności. Kilka domostw popadło już w ruinę. Jedynie uliczna lampa dowodzi,, że znajdujemy się na jednej z ważniejszych ulic wioski.

Gallipienzo – gotyk z zamkiem i sępem nad kanionem. Do niedawna stare Gallipienzo miało dni policzone. Zmęczeni niewygodą średniowiecznej urbanistyki mieszkańcy opuścili wioskę na wzgórzu, przenosząc się w dolinę rzeki Aragon. Wyludnione Gallipienzo, dziś uznawane za jedną z najładniejszych wiosek Nawarry, stopniowo się odradza, staje się modne wśród podróżników, szukających spokoju, przednich widoków i niepowtarzalnej atmosfery.

____________________________________________

SZLAKI pod MADRYTEM

Ze szczytu Bola del Mundo rozciągają się przednie widoki. Rozległy pejzaż w dole tworzą skaliste zbocza pobliskich szczytów, błękitne tafle sztucznych jezior oraz zamglony płaskowyż, ciągnący się aż ku majaczącym na horyzoncie wieżowcom Madrytu.

Spacer po „Globusie” między podmadryckimi przełęczami. W górach Sierra de Guadarrama, z wysokich i łatwo dostępnych przełęczy Cotos i Navacerrada bez wielkiego trudu wspiąć się można na dwutysięczniki. Wspinaczka na „Globus” (Bola del Mundo, 2257 m n.p.m.) i spacer między przełęczami stanowią dobrą opcją dla tych podróżników, którzy zwiedzanie miast łączą z podziwianiem natury. Dla tych, którzy w drodze między wielkomiejskim Madrytem a pełną zabytków Segowią mają ochotę na parę nietuzinkowych pejzaży.

____________________________________________

SZLAKI nie tylko dla EKOTURYSTÓW

Kaskadami rodzi się rzeka Mundo. Zaczynające się u źródła rzeki grzmiące wodospady, należą do najpopularniejszych wodospadów Hiszpanii. Dwoma wysokimi kaskadami spływa rzeka Mundo. Porośnięte niskimi drzemami i krzewami skaliste ściany kanionu otaczają wodospad. Na jesieni liście drzew barwią się na zółto.

W krainie wodospadów i słonych rzek. Na granicy regionów Kastylii-La Manchy i Andaluzji leży dziewicza kraina kanionów, górskich rzek i posadowionych na wzgórzach małych wiosek. Nie tną jej główne i szerokie drogi, jest więc miejscem poszukiwanym przez miłośników spokoju i natury. 

____________________________________________

WZDŁUŻ długiego WYBRZEŻA

Plaża specjalna, bo obok piasku, krystalicznego morza, tu znajdują się ruiny starożytnego miasta. Widok na plażę Bolonia z wydmy znajdującej się na zachodnim krańcu plaży. W dole złota, piaszczysta plaża łukiem obiega niewielką zatokę. Wody Morza Śródziemnego są ostro błękitne. Ponad plażą wznoszą się wzgórza o skalistych grzebietach.  Malutka w oddali sylwetka dziewczyny w czerni, schodzącej po wydmie ku plaży, rysuje się na wielkiej płaszczyźnie piasku.

Długie plaże od Kadyksu po Tarifę. Z tych piaszczystych plaż Andaluzji widać brzegi Afryki. Widok na gorący kontynent nadaje rozległym plażom na wybrzeżu między Kadyksem a Tarifą nietypowego charakteru, lecz na nim nie kończą się lokalne atrakcje.

____________________________________________

POCIĄGIEM po HISZPANII

W Liérganes nad rzeką Miera przy starym XVII-wiecznym, kamiennym moście z rzeźbą Człowieka-Ryby przy brzegu. Nad wygiętym, porośniętym bluszczem mostem górują charakterystyczne stożkowate szczyty Marimón i Cotillamón.

Liérganes: w górskiej dolinie niedaleko morza. Wąskotorowa kolej FEVE sunie po zielonych wzgórzach Hiszpanii północnej. To łączy nadmorskie miejscowości Kantabrii, Asturii i Galicii, to wciska się między górskie zbocza. I tak z wielkomiejskiego Santander łatwo dojeżdża się do wciśniętej między wzgórza miejscowości Liérganes, należącej do uprzywilejowanego grona Najładniejszym Wiosek Hiszpanii.

____________________________________________

PODRÓŻE ZE SZTUKĄ 
 
Zagadkowy mistrz Fruchel. Nie zostawił on imienia wyrytego w kamieniu jak uczynili współcześni mu mistrz Jimeno w Nogal de las Huertas czy Arnaldo Catell w San Cugat del Vallés. Jego odnotowano - pośmiertnie w dokumencie z roku 1192. Wiadomo, że wznosił katedrę w Ávila. W Ávila pracować miałby także przy budowie bazyliki św. Wincentego i wyrzeźbić wspaniały, barwny sarkofag trzech miejskich patronów.



[ hiszpańskie REGIONY ]


/nad Atlantykiem *KANTABRIA *GALICIA *ASTURIA /w słońcu południa *ANDALUZJA *MURCJA *ESTREMADURA /śródziemnomorski klimat *WALENCJA i ALICANTE /zabytkowe Kastylie *LA MANCHA *KASTYLIA-LEON /prowincje północy *NAWARRA *ARAGONIA *LA RIOJA /w samym centrum *MADRYT 


____________________________________________

MADRYT i REGION MADRYCKI

Park Retiro, dawny ogród przy królewskiej rezydecji, dziś jest najpopularniejszym z madryckich parków. Widok na Pałac Kryształowy, konstrucję ze szkła i stali, oraz na poprzedzające go sztuczne jeziorka.W centrum jeziorka wysoko tryska fontannowy słup wody. Pałac otacza zieleń parkowych drzew. Odbijająca się w wodzie zieleń liści barwi na szmaragdowo wody jeziorka.
 
Madryt – stolica Hiszpanii jest mekką miłośników sztuki. Przy szerokich alejach Paseo del Prado i Paseo de Recoletos w długim szeregu stoją muzea i galerie, z tymi najważniejszymi jak Muzeum Prado czy Muzeum Reina Sofía. Tętniące życiem place, parki, awangardowe dzielnice starówki, wystawny pałac królewski, a także egipska świątynia - to tylko kilka atrakcji z długiej ich listy. Podmadryckie siedziby królewskie – San Lorenzo de El Escorial i rezydencja w Aranjuez, noszą certyfikat UNESCO. Dociera się do nich szybko koleją podmniejską, tak jak łatwo dojeżdża się nią w góry Guadarrama. Pasmo to, wysokimi szczytami zamykające stołeczny region od północy (najwyższy szczyt: Peñalara, 2428 m n.p.m), stanowi chroniony obszar parku narodowego.
____________________________________________


____________________________________________ 

KANTABRIA

Jedna z dwunastu plaż Santander, zwana el Camello / Wielbłąd. Pod wieczór plaża opustoszała, na zdeptanym piasku leży kilka ręczników, kilka osób kąpie się w morzu. Przy brzegu ponad wodę wystają niewielkie skały. Jedna z nich, kształtem przypominająca wielbłąda, nadaje nazwę tej miejskiej plaży.

Zamknięta między rozległym oceanem a wyniosłymi górami jest malutka Kantabria krainą jaskrawej zieleni, karmiącej się deszczami północnej Hiszpanii. Kto nie boi się niestałości pogody, tu korzystać będzie do woli z piaszczystych plaż, surfingowych fal, wysokogórskich szlaków. I wiedziony archeologiczną pasją, zwiedzić może pokryte paleolitycznymi malowidłami jaskinie z listy UNESCO.   
____________________________________________


____________________________________________

ASTURIA

asturyjska plaża w San Juan de la Arena z widokiem na wyspę La Deva, rozległe ciemne piaski naszpikowane od czasu do czasu skałami, dzielącymi na segmenty plażę, skaliste brzegi i nagciągające od lądu du morzu mgły, nadające otoczeniu pastelowe tony

Górzystość – cecha charakterystyczna Asturii. Na południu, na granicy z Kantabrią i Kastylią, wzbijają się ku niebu skaliste dwutysięczniki masywu Picos de Europa. Na północy szumi rozfalowany ocean. Plażować, surfować, wspinać się na górskie szczyty można w Asturii do woli. Podróżujący po regionie z pewnością nauczą się dwóch słów – pierwsze pochodzi z obszaru folkloru, drugie gastronomii: “gaita” i “sidra” (dudy i cydr). 
____________________________________________


____________________________________________
GALICIA    

Zwiedzanie Galicii, przystanek w Combarro.Typowy dla galisyjskiej architektury niewielki budynek spichlerza, kamienny, o spadzistym dachu, który wieńczy kamienny krzyż. Budynek otaczają mocno zielone drzewa i krzewy. W tle widać odkryte w czasie odpływu, zieleniejące się koryto zatoki - Ria de Pontevedra, za nim czerwienieją na zielonym, obłym pagóku dachy domów.

Galicia zdaje się drzemać w wilgotnej mgle. Na przylądku Finisterre o klify biją fale Atlantyku. Ten skalisty cypel miano niegdyś za koniec ziemi – dalej był już tylko mroczny ocean. Po dziś dzień przybywają tu wiedzeni legendami pielgrzymi, którym starczyło sił, by zmierzać jeszcze dalej niż do Santiago de Compostela. Miasto to wraz z wiodącą do niego Drogą Jakubową (Camino de Santiago) najbardziej znanymi z turystycznych atrakcji Galicii. Za nimi w szeregu stoją: plaże o złotych piaskach, porośnięte winnoroślą kaniony Ribera Sacra, gastronomia pełna owoców morza oraz szlaki dla enoturystów i miłośników term. 
____________________________________________


____________________________________________

Kastylia – LA MANCHA  
    
widok w głąb wąskiej ulicy starówki, ozdobionej czerwonymi sztandarami i lampionami, ociecionej zawieszonym nad nią pasmem płótna

Wiatraki na wzgórzach oraz literacka para Don Kichot i Sancho Pansa od dziesięcioleci służą turystycznej reklamie za symbol regionu. W La Manchy istnieją miejsca zdeptane przez tysiące i tysiące zagranicznych przybyszów. Wśród nich prym wiedzie wspaniałe Toledo. Na uboczu popularnych szlaków pozostają już wzniesiona na skale Cuenca, renesansowe Almagro, średniowieczna Sigüenza. Garska śmiałków decyduje się ruszyć do Almadén, kuszona wyróżnieniem UNESCO nadanym tamtejszym kopalniom rtęci, niewielu podziwia wycięte przez rzeki Tag i Júcar kaniony… Jest to bowiem wycieczka do krainy zupełniej nieznanej, to ukrytej wśród wzgórz, za krętymi drogami, to nużącej monotonią równiny, winnicami bez końca. 
____________________________________________


____________________________________________ 

KASTYLIA – LEON   

wieże i rozeta gotyckiej katedry w Leon

Jako największe na świecie muzeum reklamowała się na bilbordach przy autostadach Kastylia – Leon. I nie ma w tym sloganie wiele samochwalstwa na wyrost. Starówki Salamanki, Ávili, Segowii widnieją na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kto szuka zabytków antyku – w Kastylii-Leon je znajdzie; kogo pociąga historia średniowiecza, tu znudzi się masywnymi zamkami, tu nasyci oczy dekoracyjnym bogactwem wyniosłych, gotyckich katedr i nie zliczy surowych romańskich kościółków, harmonijnie “wklejonych” w równie surowy krajobraz. 
____________________________________________


____________________________________________

ANDALUZJA 

wieczorem na Albaicin, widok czerwieniejącej w słońcu Alhambry ze szczytami Sierra Nevada w tle
 
Wszystko, co kojarzy się z hiszpańskimi wakacjami znajdzie się w Andaluzji: flamenco, trzepoczące w letnie upały wachlarze, wyjaskrawione ostrym słońcem kolory, lazurowe morze, pobielone domy miasteczek na wzgórzach, gaje oliwne, sady pełne pomarańczy... Kto by nie słyszał o nieprzeciętnym uroku Sewilli i Malagi, o majestacie kordowańskiej katedry, o muzułmańskich pałacach Grenady. Fantastyczne zabytki oraz synteza różnorodności plaż z gorącym klimatem czynią z Andaluzji niezwykle popularny kierunek na wczasy.
____________________________________________


____________________________________________

od ALICANTE po WALENCJĘ 

widok śródziemnomorskiego wybrzeża w okolicach Denii: błękitne morze niewielkie skaliste plaże z górami w tle

Plaże są jego najbardziej znaną atrakcją. Region autonomiczny Walencji ciągnie się bowiem wąską wstęgą wzdłuż wybrzeża. W nizinnej części wschodniej - tam, gdzie fale Morza Śródziemnego dotykają brzegów, leżą największe tutejsze miasta: Walencja, Alicante, Castellón de la Plana. Nad morskimi brzegami wznoszą się pełne wczasowiczów Benidorm czy Gandia. Parę kilometrów na zachód od plaż wyrastają góry i pagórki. To obszar rzadziej odwiedzany, pełen krętych dróg ikrajobrazowych niespodzianek: wodospadów, wąwozów, termalnych kąpielisk. 
____________________________________________

>>.wakacje między ALICANTE a WALENCJĄ  

____________________________________________

MURCJA 

widok z klifów na Cabo de Palos. Urozmaicane niewielkimi, kamiestymi wysepkami wybrzeże, z półwyspem pełnym niewielkich domów, ponad dachy których wystaje smukła sylwetka latarni morskiej. Niebo i morze mają nasycony, ostro błękitny kolor.
 
W Murcji trudno o zimę. Ten malutki region autonomiczny leży wciśnięty w południowo-wschodni róg Półwyspu Iberyjskiego. Powszechnie znaną jego atrakcją są plaże: te znajdujące się na obrosłej wieżowcami, piaszczystej mierzeji La Manga, te w Puerto de Mazarrón, w Águilas... Na monotonnię nie poskarżą się tu jednak i niestrudzeni, aktywni hobbyści: enoturyści, amatorzy ornitologii, rowerzyści, miłośnicy nurkowania czy oczytani podróżnicy, którzy ruszając na każdą wyprawę śladami historii nie przegapią Kartageny, ojczyzny Hannibala
____________________________________________

>> MURCJA na wakacje: zwiedzać, plażować...

____________________________________________

ESTREMADURA 

jedna z uliczek starówki Caceres, brukowana o fasadach pałaców z szarobrunatnego kamienienia z portalem kościoła w tle i kawiarnianymi stolikami z parasolami
 
Granicząca z Portugalią Estremadura nie jest ani tłumnie odwiedzana, ani dobrze znana. Wielu Hiszpanów ma błędne o niej wyobrażenie, uznając ją za nękaną suszą, pożółkłą równinę. Kto zawita do Estremadury, odmienny zobaczy krajobraz. Tu przeważają pagórki i góry, dwie wielkie rzeki Gwadiana i Tajo wraz z ich licznymi dopływami karmią doliny zielenią, u podnóża gór Sierra de Gredos szemrzą potoki, cienia użyczają lasy dębów korkowych. Pokaźna jest lista miejscowości wartych zwiedzenia: rzymska Mérida, renesansowe Cáceres i Trujillo, Guadalupe, Plasencia, Hervás, Fregenal de la Sierra, Garganta la Olla koło Yuste.
____________________________________________


____________________________________________

ARAGONIA

widok miejscowości Aguero ze wznoszączymi się nad nią formacjami skalnymi, zwanymi Mallos. W dole wioska z domami o żółtawych fasadach i spadzistych dachach, ponad którymi góreje wysoka wieża kościoła. Powyżej wysokie, żółto-szare skały, wnoszące się niczym mur nad osadą.i

Pireneje stanowią najczęściej odwiedzaną część Aragonii. Ten i tamten zahaczył też o Saragossę. Zapaleni wędkarze, marzący o sumie gigancie, wypłynęli na Ebro. Niewielu jednak postanowiło zatracić się w surowym, aragońskim krajobrazie, znosić wietrzne zimy i gorące lata, poszukując mało znanych zamków, klasztorów, kanionów... Ci w nagrodę mogli stanąć pod wyniosłymi murami arabskiego zamku w Albarracín, spacerować średniowiecznymi ulicami siostrzanych miasteczek Mora de Rubielos i Rubielos de Mora, podziwiać wodospady w ogrodach Monasterio de Piedra... 
____________________________________________

>> Somport: granica pod szczytami >> Narty i jeziora w Astún

____________________________________________


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz